اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

آغاز مراسم گلابگیری در کاشان

گلاب دارای طعم و بوی متمایزی است و در بعضی غذاهای کشورهای آسیایی استفاده می‌شود. در ایران در بستنی، چای و شیرینی‌ها مورد استفاده زیادی دارد.

گلاب برای اولین بار در ایران قدیم از تقطیر گل رز به دست آمد.

ایرانیان از نخستین کسانی هستند که ازدوران بسیار دور به ویژه گی های خوراک و درمانی گل سرخ پی برده اند ، رنگ و بوی خوش آن آرامش دهنده دلها و گلبرگ های سرخابی فامش همواره زینت بخش سفره‌های رنگارنگ ما و جهانیان بوده است .در کاشان صدها سال است که گل سرخ ، گل محبوب و دوست داشتنی مردم و کشاورزان بوده و هست و هیچ گلی به اندازه گل محمدی در سرودههای سرایندگان ستایش نشده است . در حال حاضر گلستان های گل محمدی دومین محصول باغی شهرستان از لحاظ وسعت سطح زیر کشت می‌باشد. وکارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی گل محمدی به ایجاد اشتغال مولد و تولید فراورده‌های گل برای عرضه به بازار های داخلی و ویژه صادرات به بازارهای جهانی فعال هستند . از طرفی سالانه میلیون ها نفر از دوست داران گل سرخ داخل و خارج کشور از مراسم گل چینی و گلاب گیری آن شهرستان بازدید می نمایند. سازگاری ناسب گل محمدی با آب و هوای مناطق کوهستانی و مرتفع شهرستان موجب توسعه گلستان ها و فرهنگ و هنر و تمدن دیرینه گلابگیران موجب ایجاد کارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی برای تولید و عرضه فراوردهها ی گل سرخ به بازارهای داخلی و خارجی گردیده است .

گلابگیری از گلستانهای محمدی کاشان  از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا پایان خردادماه ادامه دارد که گردشگران بسیاری را به کاشان فرا می خواند.

همه ساله در اردیبهشت ماه، شهرهای قمصر، نیاسر، برزک و جوشقان با برگزاری مراسم گلاب گیری به شیوه سنتی تعداد قابل توجهی از گردشگران علاقه مند را به سوی خود جذب می کنند.

ایام گلاب گیری در شهرستان کاشان از دهه نخست اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا اواخر خردادماه ادامه دارد. مسافران ورودی در این مدت زمان می توانند در ساعات اولیه روز در شهرهای مذکور شاهد گل چینی و آغاز گلاب گیری به شیوه سنتی باشند.

شهرستان کاشان ه دلیل قرار گرفتن شهرستان کاشان بر سر راه ترانزیتی شمال به جنوب کشور، وجود آزاد راه (تهران – قم – کاشان- اصفهان) و بیش از یک هزار و ۲۰۰ بنای ارزشمند تاریخی و چشم‌اندازهای طبیعی به ویژه در بخشهای قمصر ، نیاسر و برزک همه ساله شمار زیادی از گردشگران نوروزی به شهرستان کاشان سفر می‌کنند.روزانه ۲ تا ۳ اتوبوس تنها گردشگران خارجی از کشورهای چین، ژاپن، امریکا و اروپا را به شهرستانهای، کاشان، قمصر و برزوک می‌آورد. مهمانان این شهرستان مقام‌های مسئول کشور و بقیه افرادی هستند که با تورهای داخلی و یا همراه خانواده سفر می‌کنند.

نظر دهيدPage optimized by WP Minify WordPress Plugin